Wszystkie kategorie

Aktualności

Strona główna > Aktualności

Porównanie materiałów budowlanych: płyta wiórowa, MDF i sklejka

Czas: 2022-04-25 Trafienia: 7

Co za różnica?
1. Porównanie materiałów budowlanych: płyta wiórowa, płyta MDF i sklejka

7-1

Szukasz najlepszego, a jednocześnie najtańszego kompozytu drewna do zastosowania w meblach biurowych lub domowych? Być może przeglądasz produkty na naszej stronie i pytasz „jaka jest różnica między płytą MDF, płytą wiórową i sklejką?” Zdziwiłbyś się, jak wielu ludzi tak naprawdę nie zna różnicy. Wyjaśnimy, który z trzech rodzajów drewna jest najtańszy i najmocniejszy. Omówimy również różne gatunki każdego kompozytu drewna konstrukcyjnego. Upewnij się, że rozumiesz zalety i wady płyt pilśniowych, sklejki i płyt wiórowych o średniej gęstości, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie.

● Wyświetlacze wykonane z MDF

● Wyświetlacze wykonane z płyty wiórowej

● Wyświetlacze wykonane ze sklejki

Co to jest płyta wiórowa?
Mówiąc najprościej, płyta wiórowa jest produktem odpadowym powstałym w wyniku prasowania wiórów drzewnych, wiórów tartacznych, a nawet trocin i żywicy. Aby produkt końcowy był wodoodporny, ognioodporny i/lub odporny na owady, stosuje się środki chemiczne, w tym wosk, barwniki, środki zwilżające i środki antyadhezyjne. Po zmieszaniu żywicy, chemikaliów i skrawków drewna, płynna mieszanina jest przekształcana w arkusz. Ciężar zrębków jest równomiernie rozłożony, aby upewnić się, że gotowa deska nie jest zbyt ciężka. Arkusz płyty wiórowej jest wielokrotnie ściskany w celu uzyskania możliwie najściślejszego połączenia pomiędzy żywicą a kawałkami drewna. Popularnym typem płyty wiórowej, który można zobaczyć, jest płyta OSB. Ten kompozyt drewna jest bardzo ważny dla inżynierów domowych i komercyjnych do celów konstrukcyjnych. Zorientowaną płytę wiórową można łatwo zidentyfikować dzięki procesowi produkcyjnemu, w którym układa się pasma drewna w określonych orientacjach. Większość budowniczych domów i obiektów komercyjnych używa płyt wiórowych OSB do podstaw podłogowych i ściennych.

Jak produkujemy nad deską? A ile kosztują inwestycje? Chcesz zainwestować?
Budowa zakładu produkującego sklejkę z folii budowlanej byłaby bardzo powszechną inwestycją.

Zalety
● Niski koszt
● Lekki
● Idealny do gotowych mebli

Niedogodności
● Niska wytrzymałość – nie wytrzyma dużych obciążeń
● Nie tak ekologiczny jak meble z drewna
● Rozszerza się lub odbarwia pod wpływem wilgoci

Co to jest drewno MDF?
MDF oznacza płytę pilśniową o średniej gęstości, która jest kompozytem drzewnym składającym się z włókien drzewnych. Ponieważ płyta MDF składa się z małych włókien drzewnych, nie ma widocznych słojów, słojów ani sęków. Do produkcji kompozytu wykorzystuje się włókna, klej i ciepło, aby stworzyć szczelną płytę łączącą. Do produkcji płyt MDF używa się zarówno drewna miękkiego, jak i twardego. Ta kompozycja, ogólnie gęstsza niż sklejka, tworzy mocniejszy materiał do budowy. Używamy uszczelniacza do forniru, aby zapobiec uszkodzeniom wody. Dwa rodzaje płyt pilśniowych są odporne na wilgoć (zwykle niebieskie) i ognioodporne.

7-2

Zalety

● Niski koszt
● Bardzo gładka, bez drzazg
● Łatwy do malowania
● Łatwe cięcie
● Gęstszy i mocniejszy niż płyta wiórowa
● Składa się z małych włókien drzewnych, więc nie ma słojów drewna

Niedogodności
● Płyta MDF jest gęsta, przez co ciężka
● Nie można poplamić
● Czy można szybko stępić ostrza

Co to jest sklejka?

7-3

Sklejka to produkt z drewna konstrukcyjnego składający się z arkuszy forniru drewnianego. Deski z forniru drewnianego są prasowane i sklejane w jeden solidny element. Ten proces produkcyjny nazywa się cross-graining i zmniejsza skurcz i rozszerzanie, jednocześnie poprawiając spójność wytrzymałości panelu. Różne gatunki sklejki są używane do różnych celów. Na gatunki sklejki wpływa wiele zmiennych, w tym rodzaj warstwy drewnianej, grubość, klej i proces produkcji/zagęszczania. Niższe gatunki są idealne na podkłady w budynkach i domach. Wysokie gatunki mogą być stosowane do szafek i regałów. Do wyboru jest wiele rodzajów sklejek. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni rodzaj sklejki do mebli lub wyposażenia, które budujesz.

Rodzaje sklejki
● Drewno iglaste — Podłogi rowkowane
● Drewno liściaste — wytrzymałe podłogi lub konstrukcje ścienne
● Tropikalne — miękkie, tanie drewno
● Dekoracyjne — łatwe do barwienia i rysowania
● Morski — używany do doków i łodzi
● Elastyczny — używany do zakrzywionych części drewnianych
● Samolot — wysoka wytrzymałość, odporność na ciepło i wilgoć

Zalety
● Występuje w różnych grubościach
● Dostępne różne gatunki drewna
● Bardzo mocny materiał
● Mniej podatny na uszkodzenia przez wodę
● Do barwienia i malowania
● Dobrze trzyma śruby
● Możliwość zakupu z niską lub bez LZO.

Niedogodności
● Droższe
● Trzeba wykończyć krawędzie, ponieważ warstwy pokazują
● Sklejka często drzazga
● Trudne do cięcia

Płyty wiórowe, płyty MDF i sklejki
Podstawowe różnice między gatunkami to liczba otworów po sękach i pustek. Ilość defektów i pracy nad ich naprawą determinuje ocenę. Rodzaj lub gatunek kleju również ma swój udział w klasyfikacji. Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się o klasie, jest poszukanie pieczątki z napisem „APA The Engineered Wood Association”. Ten znaczek da ci ocenę A, B, C lub D w oparciu o przeznaczenie panelu.

StopieńOpis
ADrobne, ale nie częste kępki, sęki i niepozorne małe łatki.
BBurls, delikatne smugi koloru, sęki i niepozorne małe łatki w ograniczonych ilościach.
CGładkie plamy, zdrowe sęki i przebarwienia lub zmienny kolor.
DDefekty obniżają jakość tych dobrych lub premium paneli do fabrycznych sekund.
G1SOznaczenie stosowane przez dealera oznaczające „Dobra 1 strona” stosowane głównie w przypadku sklejki obcego pochodzenia o grubości 1/4 cala; lica może być dobra do premium, tylna z dużymi defektami lub z innego gatunku drewna liściastego.


To naprawdę sprowadza się do tego, co budujesz i warunków, w jakich materiał będzie używany. Podczas budowania szafek możesz użyć dowolnych trzech z tych kompozytów drewnianych. Większość ludzi wybierze ramę ze sklejki, ponieważ dobrze trzyma śruby i dobrze przyjmuje farbę i plamę. Wiele warstw drewna sklejki sprawia, że ​​obudowy są lekkie, a jednocześnie mocne i trwałe. Ale z drugiej strony regał można zbudować z MDF, aby zaoszczędzić pieniądze. Jak widać, do wielu projektów można użyć dowolnego rodzaju produkowanego drewna, ale pamiętaj o wadze, wytrzymałości materiału, czystym cięciu i ewentualnych uszkodzeniach spowodowanych przez wodę.
Jeśli jesteś zainteresowany, uprzejmie prosimy o sprawdzenie naszej strony internetowej, aby uzyskać więcej informacji.

www.china-sklejka.com
www.sinoeurocn.com
facebook.com/mandychusineuro
Mandy Chu:M/whatsapp/wechat: +86-18653930050
E-mail:admin@sinoeurocn.com

Poprzedni: Dlaczego sklejka ulega deformacji?

Następny : O linii do produkcji sklejki

ONLINE